вторник, 30 декември 2014 г.

НОВ ИЛИ СТАР СКАНДАЛ С ЙЕРОМОНАХ МАКСИМ ВЪВ ВИДИН




Отново снимки, отново прерверзии, отново скандали тресат иначе привидно доста хрисимата Видинска епархия. Снимка на гол мъж във видимо сексуална ситуация е била изпратена на йеромонах Максим. На въпрос, дали е харесал снимката, в чат във фейсбук той отговаря, че я е харесал много и иска и снимка в лице.

Дали това е част от стария скандал със същото лице, с което Максим стана известен не само в епархията си, но и в цялата църква, предстои да разберем. По този повод потърсихме мнението на духовния надзорник на Видинска епархия и духовен старец на въпросния монах, не по-малко известният напоследък Белоградчишки епископ Поликарп.

“Не съм запознат със случая, Не съм запознат. Ако имате нещо ми го пратете на имейла, или кажете, къде да погледна. Наистина не съм запознат, не мога да кажа нищо. Поне до мен не е идвала такава информация, просто не съм информиран”, заяви в телефонен разговор епископ Поликарп. Изпратихме му снимките и очакваме коментар, дали това са допълнителни протуберанции от стария скандал със същия монах и със същото цивилно лице, дали не става дума за нов скандал, както и, какво е направено по отношение на статута на йеромонах Максим и възможността му да служи, или да бъде наказан.

Очакваме и се надяваме епископът да даде мнение по въпроса, а не случаят да се покрие, както повечето такива до сега. Не става дума за лов на вещициш, а за справедливост. Ако наказания се раздават за такива деяния, то редно е и в този конкретен случай да има такова, иначе би било странно да се прилага двоен аршин, особено в жизнената среда на хора, които са монаси и би следвало да са честни, открити и морално чисти.

На никого нищо човешко не е забранено, но когато си монах, има определени правила, които трябва да спазваш. Ако това не се харесва някому, никой никого не е заставил насила да отиде в манастир. Призванието на монаха изисква справедливост, да видим, дали такава ще има и за станалия вече скандално известен монах във Видин!

Нека да не се правим на “по-католици от папата”, колкото и изразът да не се връзва с името на фейсбук-групата. Проблемът всъщност не е в това че един монах е правил, или не е правил нещо с някого, всички знаем, какво се случва зад тежките порти на много такива места.
Проблемът е, че това става публично достояние, проблемът е, че няма завеса пред тези действия, проблемът е, че като иска някой да прави нещо, да върви да го прави извън манастира.

Някак не е хигиенично от гледна точка на вярата, един монах да дефилира в расо като секс-фетиш и да си развява “самочувствието” наляво и надясно по чатове, социални мрежи и специализирани инфоканали.

Искаш да обичаш, или да те обичат мъже – ок, все пак сме в ХХІ век, но…това - навън, искаш да си монах – тогава – бъди монах, това са двете възможности, другото е лицемерие!

За фейсбук-групата "Православни новини" 

Софийски епископ се жалва от огромни финансови липси


Снимка: www.novini.bg

Левкийски епископ Павел, който доскоро беше обвиняем пред църковния съд в София, беше оправдан. Появиха се обаче иформации, че той е бил ограбен, докато му е било забранено да живее в синодалната палата. Именно тогава, според информацията, той е бил ощетен. Цитирани бяха липси от рода на “торба с пари, които получил в наследство от баща си, цени икони, златни кръстове и панагии”.

Потърсихме информация от Светия Синод по казуса. “От както започна делото срещу епископ Павел, той не е стъпвал в Синодалната палата. Не живее там и не ползва помещения”, заяви за topnovini.bg началникът на Отдел “Връзки с обществеността” при Светия Синод на Българската православна църква-Българска патриаршия, Александра Карамихалева.

Липсите, според медийни публикации, били установени, когато владиката останал без стаяти си, която обитавал в Синода. Твърди се още, че ключалката била сменена, така че Левкийският епископ не е имал възможност да влезе и да си вземе вещите.

В същото време обаче е ясно, че от много години той не е посещавал синодалната палата, въпреки, че е бил “епископ на разположение на Синода”, или иначе казано “нищоправещ”, софийски епископ.

Твърди се още, че вътрешна комисия била направила опис на вещите му, но той не бил присъствал на това. “Достатъчно добре познаваме епископ Павел, за да знаем, че той пари нямаше. Историите за торби с пари, това са глупости. Той живееше доста скромно. Нямаше излишни средства, а заплатите са малки”, твърдят от Синода.

Синодалната палата е със специален режим на достъп, с магнитни карти. Има и портиер. Няма как външно лице да проникне и да извърши обир, твърдят още от синодалната палата.
Припомняме, че епископ Павелбеше председател на храма “Св. Ал. Невски”, от където беше освободен от патриарх Максим.

По-късно той беше обвинен, че докато е бил “черен духовник”, е бил женен и е въздигал незаконно монах в Атон, срещу материални облаги. Левкийският епископ беше обвинен още и в това, че е извършил кръщене на деца-сираци в патриаршеската катедрала, за което е поискал пари. Това беше и формалният повод той да бъде освободен от там.

Павел беше и в разкола а по-късно става нещо като дежурният неизбираем епископ при изборите за митрополит.


“Църковното му дело беше прекратено, защото представи документи, които показваха, че обвиненията срещу него са били неоснователни”, посочиха от управляващия орган на Православната ни Църква.

За topnovini.bg

Софийската духовна семинария ще има нов ректор


Снимка: bnt.bg

Досегашният протосингел на Видинска епархия, архимандрит Антим, който вече служи в патриаршеската катедрала “Св. Ал. Невски”, най-веорятно ще е новият ректор на Софийската духовна семинария, съобщи специално за topnovini.bg самият отец.

Стана ясно, че предложението за това именно той да оглави семинарията в София не е ново и идва от видинския митрополит Дометиан. Сега обаче подкрепа за това Антим да оглави семинарията има и от пловдивския владика Николай.

“На едно от заседанията на Светия Синод митрополит Николай е пожелал да се назначи ректор на Пловдивската духовна академия. Тогава той е повдигнал въпроса, че е необходимо да се назначи ректор и в софийската семинария, защото в момента там има временно изпълняващ длъжността, духовник”, подчерта архимандрит Антим.

По думите му, не е добре в средата на учебната година да се прави подобна промяна и тя е била отложена за юни месец 2015 г., когато ще се вземе окончателно решение, по време на лятната сесия на управляващия орган на Православната ни църква.

Припомняме, че преди време “членовете на видинския епархийски съвет – колективен орган на управление на Видинска епархията излязоха с декларация пред видинския митрополит, да не бъде допускано епископ Поликарп да председателства съвета“, заяви тогава протосингелът на епархията, архимандрит Антим.

Той спомена за изпращане на кореспонденция с разпоредителен характер от името на викарния епископ, като представляващ митрополията, без да има решение на епархийски съвет и без разпореждане на митрополита за това.

Антим стана известен и с това, че критикува изборите за нов митрополит в Неврокопска епархия, когато беше избран Негово Високопреосвещенство Серафим.


За topnovini.bg

понеделник, 29 декември 2014 г.

АПАРТАМЕНТИ, ПРЕЦЕДЕНТИ И МАНАСТИРСКИ АБОНАМЕНТИ…

"Скромни", "калугерски" фрагменти от празника при освещаването на зала"Архимандрит хаджи Макарий" в Троянския манастир. 









Послушникът в Троянския манастир /вляво/ по празниците. 

Заради факта, че тече ремонт на последния етаж на Троянския манастир, където се помещава и музеят, в обителта беше открита и осветена зала на името на архимандрит хаджи Макарий. Това добре, само дето преди около две години е правен отново основен ремонт. Сега ремонтът пак е основен…!!! Защо…??? Това начин за прикриване на разходи ли е, усвояват се едни пари, или пък се налива нищо в нещо, за да се „изпере” друго нещо..? Защо се прави основен ремонт само след две години, когато е правен такъв….?

Разбираме още, че в спалнята на бившия домакин на манастира, към която е бил прибавен и кабинет, сега е настанен послушник…! А така случайно да попитаме, дали не му е осигурена и сервитьорка/сервитор, или пък стриптизьорка/стриптизьор…!?

Странно е, този така наречен послушник, защо живее в разкош, нима е отишъл в манастир, за да има спалня и кабинет…..!? Нали в манастир се отива, за да живееш скромно и в доброволна бедност, нали това е дори един от обетите….! За какво му е на въпросния послушник кабинет, какво ще прави в него, ще преглежда пациенти ли, що ли…..?!?!?!

Сякаш послушникът никак не е послушен, а напротив, направил си е нещо като манастирски абонамент – когато иска спи в покоите си, засенчващи по лукс патриаршеските в София, или иначе казано – манастир, тип – хостел, …с абонамент – дето се вика – „кеф ти риба, кеф ти паламуд”...!

Явно мегаломанията от времето на откриването на „тронната зала” в манастира, не е приключила. Какво ли да очакваме още…! Ако наистина 2015 ще е годината на покаянието, както твърдят от Видинска епархия, и ако това е поканяние, да правиш тронни зали и спални с кабинети за послушници, може би да очакваме скоро едно „молче” в двора на обителта, защо не и в църквата да отворим една китна балканска шкембеджийница, например „Дамарче”, трябва само един шубер пред олтара и ….готово…!

Срам, срам и позор, низост и мерзост е да поставяш един от най-красивите ни манастири на колене, в позицията на скандален туристически атракцион с ярко изразени елементи на безпределно преяждане и безконтролно препиване.

Нека припомним, че в същия Троянски манастир се помещава и монахиня Теодора, която остави самоволно Кремиковския манастир, където беше въдворена и отиде да готви и да чисти на Негово Величество епископ Сионий Велики, пардон, Велички. Вярно е, че за игумените са се грижели жени, но те са били възрастни, бабички, а Теодора е на средна възраст….!

Интересно, как така действаща монахиня живее в мъжки манастир, какъвто уж все още се явява Троянският…! У нас, до колкото познаваме църковния живот, няма смесени манастири..! Що за балканска башибозущина е това, монахиня да прислугва на архейрейски дерибей…! Ситуацията доста напомня османотурските нрави от преди 150-200 години…!

Интересно е и друго, същата тази  монахиня-прислужница прави ревизиите в манастира…! Като каква, в качеството си на каква прави това…!? В манастира отдавна няма нито секретар, нито касиер.

Игуменът заяви в едно интервю скоро, че в манастира ще има само един магазин, където ще се продават църковно-монополни стоки. Да, ама не, магазините се оказаха два.

Откриха и осветиха залата на името на архимандрит Макарий в бившия склад. Там ще представят лични вещи на хаджи Макарий, само дето от него е запазен само един епатрихил. Останалото явно са бутафории, поне така твърдят местни хора, които познават живота и делото на местния архимандрит.

При откриването на въпросната зала, трапезата е била умопомрачаваща. Ето какво пише http://www.balkana.eu/: „Накрая всички имаха възможност да се насладят на щедрото гостоприемство на игумена чрез вкусни блюда, приготвени от механа „Кайзер””. Чудесно, и те са хора, нали така, само че ми идва на ум един въпрос. Дали и половината от тази трапеза е била достъпна за хората, които останаха без дом, заради наводненията тази година…!? Дали в манастира ни на Атон са виждали дори такива изкусни блюда – истински произведения на изкуството…!? Едва ли, силно се съмнявам.


Явно обаче в Троянския манастир преяждането в прекия и в преносния смисъл не е просто факт, а ежедневие. Много манастирско нали, много аскетично, типично за калугери. Снимките говорят сами за себе си. Повече коментар просто е излишен. 

За фейсбук-групата "Православни новини"

петък, 19 декември 2014 г.

100 хил. евро...и ставаш архонт!


Снимка: www.slavibinev.com


Срещу „само“ 100 хил. евро човек може да стане архонт. Тази информация се появи, само дни, след като се провали епископската хиротония за втори викарий на София, на архимандрит Дионисий, коментират в църковните среди.

Личността на Дионисий беше замесена още преди години с архондисването на известни българи, сред които и станалият скандално известен, особено напоследък, Слави Бинев.

Всъщност, за какво се дават тези 100 хил. евро..., само за една мантия и един тенекиен кръст ли...? Как така един известен бизнесмен, защото кой има свободни едни 100 хил. евро, дава тези пари, а в замяна не получава нищо!? Та това противоречи на всяка здрава логика за бизнес и печелене на пари! Очевидно е, че зад тези пари стои някакъв вид интерес. И митрополитът, а и останалите участници в така наречените „архонтски афери“, са получили нещо срещу предоставяната архонтска титла. Но какво е то, никой не може да каже със сигурност. Има обаче и друго.

Когато Църквата получава 100 хил. евро, едва ли един бизнесмен, какъвто е и самият Слави Бинев, е очаквал, да получи само мантия и тенекиен кръст, очевидно зад тези пари стои и друг ангажимент от страна на Църквата към архонта.
Именно в тази възлова точка на пресичане на интереси, възниква и темата, до колко са свързани, свързани ли са и трябва ли да са свръзани, или пък не, православната Църква, институтът на архонтите и масонските ложи, както и рицарските организации.

Масонството само по себеси е антихристиянска организация, с елементи на сатанизъм, твърдят запознати. Масоните казват, че стъпват на основите на тамплиерите, а тези рицари са осъдени на Запад именно за сатанизъм. Освен това тези рицари са обвинени и в практикуване на хомосексуализъм и магьосничество, както и оскверняване на религиозни символи.

Свободните масони се явяват продължители на тамплиерите, което означава, че те са продължители на тяхната вероизповед. Сами посебе си те са антихристи. При това състояние, те не могат да имат връзка с православната църква.

Освен старозагорския митрополит Галактион и архимандрит Дионисий, в архонтските афери участва и епископ Тихон Тевериополски, който сега управлява патриаршеската катедрала „Св. Ал. Невски“. Тихон дори се беше провъзтгласил за глава на Римския Викариат, едва ли не за викарен епископ на град Рим. Тогава Римокатолическата църква остро възрази, защото там епископ е само и единствено папата. Православните християни, които основават диаспори, свои представителства в Рим, никога не ръкополагат епископ, който да носи титлата „Римски“, традицията предполага той да е „Италийски“.

Това е една от многото причини, поради които си загубихме българския храм в Рим.
По време на архонтските истории митрополит Галактион и архимандрит Дионисий влязоха в съслужение с католически кардинал, което по същество е най-крайната форма на икуменизъм, защото извършват заедно ритуал.

В Силистра, по време на вечерно богослужение, пред смаяните погледи на група украински духовници, тогавашният йеромонах Дионисий вкарва група рицари в храма. Те поднасят дар на митрополит Иларион, разпятие, което е западно.

В същото време обаче рицарски институт не съществува, няма и необходимост от него. Тамплиерският орден е съществувал, за да предпазва поклонниците, които са пътували от Европа за Божи гроб, от нападения от араби. Сега такива защитници просто няма нужда да съществуват.

Въпросните рицари имат и младежки подразделения. Свещеници извършват различни ритуали на техни мероприятия и по този начин легитимират такива ордени. Обяснението е, че те подпомагали бедните, давали пари и за Църквата и заради това тя им се отплаща, като участва в съвместни ритуали.

Вселенските събори са решили този казуз преди хиляди години, но явно се налага да си припомняме, какво е писано. Светият Синод именно припомни, че никой православен свещенослужител не може да влиза в съслужение с инославни изповедания.

Въпреки това, не просто свещеници, а цял митрополит, че и епископ и архимандрит в гарнитура участват в общението с католиците и това води до онази свобода, която ни отвежда до архондисването, а то е абсолютен начин за облага, на основата на компромис. Парите се оказват в основата на всичко.

Именно в този смисъл, трудно можем да си обясним, как митрополит, който говори за морална обнова на Църквата, след това гласува за втори викарий в София, за човек, който има наистина тежки прегрешения спрямо чистотата на самото Православие.

Монахът трябва да е послушен на църковното си началство. Именно заради това, хора от Църквата питат, в качеството си на какъв архимандрит Дионисий беше облечен в архиерейска мантия и носеше жезъл, в Рим? Така може да бъде облечен архимандрит тогава и само тогава, когато е игумен на манастир. Дионисий никога не е бил такъв. Иначе това е самоуправство или самочинство.

По-интересното е, че в момента в Шипченския манастир у нас все още се „произвеждат“ архонти.

Архонтски титли се раздават и в други православни църкви – Вселенска и Александрийска патриаршии, но те се дават за заслуги, за благодетелен живот, а не на тези, които предлагат въпросната сума от 100 хил. евро. Съдържанието е различно. От едната страна са архонти, свързани с масони, от другата – са такива, със заслуги към Църквата. Като под заслуги се приема не да подариш луксозен автомобил на митрополита, а - цялостен принос към епархия или енория! 

За topnovini.bg

четвъртък, 11 декември 2014 г.

Когато дума дупка прави...!


Снимка: www.capital.bg

Обвиниха здравния министър Петър Москов, че спира линейките да влизат в ромските махали, защото там биели спешните екипи. Това доведе до вълна от недоволства от страна на правозащитни организации. Лекарите от спешната медицина пък се обявиха в защитна на министъра си, защото най-сетне нещо се прави по въпроса със сигурността на лекарите.

Обвиненията срещу Москов съдържаха и думата „фашизъм“. Това е понятие, което доста често взехме да чуваме напоследък. Обвиниха и един от проекто-заместник-министрите на отбраната, Иво Антонов, че също бил фашист.

Напоследък много фриволно взехме да употребяваме квалификации. Смисълът на думите обаче понякога ни играе лоши шеги, защото нека се запитаме, какво всъщност е фашисткото в позицията на здравния министър? Нима това да се бият екипи от спешната медицин, пък е „антифашистко“...?!

Изказването на Москов, за което той дори се извини, имаше за цел да фокусира общественото внимание и това стана. Той искаше да покаже и показа, че не е нормално лекари да посетят едно гето, където спасяват живот и за благодарност да бъдат набити. Не е нормално, лекарите да не могат да напуснат същото това гето с часове, докато не измерят кръвното на почти всичките му обитатели, защото „са длъжни“.

Така неосигурените си ползват услугата без дори да се притесняват, а на всичкото отгоре и издевателстват над специалистите. Ако това не е наглост, няма какво да е! Няма лошо малцинствата, а и всички българи да си знаят правата. Да, когато поискаш от спешните медици да ти измерят кръвното, те са задължени, но вместо да им благодарим, защото едва ли всички имат причина да си мерят кръвното, те ги пребиват. Ето, точно против това се обяви министърът.

Той целеше да стресне хората, които си позволяват подобни изстъпления, да им напомни, че някога и те може да се нуждаят от такава бърза помощ, но лекарите няма да им помогнат, ако бъдат спрени да влизат на рискови места.

На всички ни е ясно, че лекарите са давали Хипократова клетва и ако някой се нуждае от тяхната помощ, те ще се притекат на помощ, дори и това да им коства здравето, ако ги нападнат. Нека не се заблуждаваме и за това, че понякога линейките наистина закъсняват. Това обаче нито е повод за побой, нито пък изказването на министъра, в защита на гилдията, е причина, той да бъде обвинен във фашизъм!

Това е точно толкова абсурдно, колкото и да обвиниш един истински патриот във фашизъм, не защото е от „Патриотичния фронт“, а защото наистина е патриот, какъвто е Иво Антонов. Името му беше спрягано през последните дни за заместник-министър на отбраната. Той също беше обвиняван във фашизъм. Човекът се снимал във военния музей преди години с вдигната ръка в хитлеристкия поздрав. Нито е имал намерение да прави някаква пропаганда от това, нито пък наистина има фашистки уклон. Работата е там, че сега, когато името му се завъртя в новинарските емисии, той щателно беше проучен, от „когото трябва“ във фейсбук-профила му!

Значи ли това, че ако някога, при определени „градусови“ обстоятелства и на майтап съм пуснал в социалната мрежа песента на сръбската турбофолк фурия, Стоя - „Умри“, мога да бъда обвинен в престъпления срещу човечеството...!?

Думите могат да убиват, нещо повече, те много пъти вече са убивали, за това, когато ги употребяваме, трябва да внимаваме, защото понякога може да се окаже, че дума дупка прави...!


За topnovini.bg

сряда, 10 декември 2014 г.

Кандидат-епископът Дионисий – с неясно бъдеще


Снимка: m.btvnovinite.bg


 „Не съм Свети Синод, нито съм говорител на Бога“, с тези думи архимандрит Дионисий заяви пред topnovini.bg, че все още не знае, дали епископската му хиротония ще се състои, или не, както тя беше планирана за 21 декември.

Попитахме проекто-епископа, дали, ако хиротонията му все пак отпадне, както заяви и патриарх Неофит във вторник, той ще остане на работа в Светия Синод. В момента той заема поста началник на Отдел „Богослужебен“ и началник на още един Отдел - „Културно-просветен“ в Синода.

Архимандритът отговори, че му задаваме твърде директни въпроси и не може да ни отговори на нищо от онова, което го питаме и ни насочи към Отдел „Връзки с обществеността“ на Светия Синод.

Потърсихме допълнителна информация от въпросния отдел, но не успяхме да осъществим контакт.

Аз съм един обикновен, смирен, прост монах“, посочи архимандрит Дионисий, чиято планирана епископска хиротония предизвика протести пред сградата на управляващия орган на Православната ни Патриаршия.

За topnovini.bg

понеделник, 8 декември 2014 г.

Дионисий...иди си с мир....!


Снимка: www.nationallibrary.bg

Не е нормално, когато не те искат, ти да продължаваш да се навираш още повече. Не е нормално, защото някак си е нахално..! Когато протестират няколко гилдии, когато не те иска дори министърът, когато граждани са против избора на Слави Бинев за шеф на Комисията по култура и медий в НС, тогава просто трябва да си отидеш. Така се прави в нормалните държави, защото това демонстрира достойнство,...поне малко...!

За това, което сега наблюдавахме и наблюдаваме, преди години баба ми казваше: „Запънал се като туч...! А кому беше нужно това, след като беше ясно, че Бинев ще си отиде, иначе щеше да стане вторият Пеевски, а той едва ли щеше да има нервите да издържи това,...за характера... – явно го има, ама какво от това...

Подобен е случаят и с бъдещия епископ и втори викарий на патриарх Неофит в София, архимандрит Дионисий, за който topnovini.bg вече писа.

Във фейсбук отдавна се оформи група, която организира протест срещу избора на Дионисий. Те не го искат, защото нито има годините за епископ, нито пък опита, за да заеме такъв висок и отговорен пост в Църквата. Освен това, Дионисий не е пребивавал в изискуемото време в манастир, а по неведоми пътища, след като става монах, много бързо се завръща в София и започва да заема различни началнически постове в синодалната администрация. Взема дейно участие в станалите скандални архондисвания – производството на архонти, срещу солидно заплащане, при това вече официално. Един от архонтите – продукт на дейността на Дионисий е именно Слави Бинев.

Това са само част от аргументите на онези, които не искат Дионисий за втори викарий в София. Подкрепящите го пък искат да му дадат шанс, защото е млад и, както твърдят те – един от малкото, който не е опетнен.

Дори и да пренебрегнем фейсбук, макар, че това е може би най-голямата „медия“, то все пак, когато знаеш, че толкова много хора се организират, за да осуетят хиротонията /официалното обявяване на новия епископ/, човек трябва да се замисли.

Нормално е Дионисий да не е харесван от някого, нормално е, както всеки човек, може да не е харесван дори и от група хора. Нормално е и да има повече нехаресвания, особено когато си по-популярна личност, но когато срещу него се обявяват семинаристи, столични свещеници, богослови и граждани, тогава отново въпросният трябва да се замисли.

Протестиращи искат да викат „Недостойн!“ по време на хиротонията. Това е начин, планираното въздигане на новия епископ да бъде осуетено и провалено. Вместо да се замисли отново, вече за трети път, архимандрит Дионисий организира флангова защита, като подготвя митинг, главен организатор на който е Николай Живков Пенев. Той е иподякон, бивш служител в Софийската духовна семинария, от където е освободен заради сериозни нарушения. Сега се явява основен сподвижник на архимандрит Дионисий.

С една дума – на силата се отговаря с еднаква по сила, но различна по посока акция. Това може и да даде резултат, но какъв...!? Сблъскването на протестиращи и защитници на Дионисий неминуемо ще доведе до зрелищни конфликти. Това ли е целта на потенциалния епископ – да се пролее християнска кръв на хиротонията му, сякаш ще правим езическо жертвоприношение...!? Ако това е целта, явно има шанс да я постигне! Иначе митингът е регистриран в общината, всичко е законно, но нека да напомним, че понякога пътят към Ада е постлан с привидно, наистина много добри намерения....! 

За topnovini.bg

четвъртък, 4 декември 2014 г.

Избират втори викарий на София с компромис


Снимка: БПЦ

Архимандрит Дионисий се очаква да бъде избран за Стобийски епископ и втори викарий на патриарх Неофит, в края на декември. Предстоятелят на Православната ни Църква се нуждае от още един викарий, защото освен български патриарх, той е и софийски митрополит. Първият викарен епископ Григорий Браницки му помага за делата като патриарх, а вторият, който се очаква да бъде именно Дионисий, ще му помага за делата в Софийската епархия.

Бъдещият епископ обаче се оказа спорна фигура, която предизвика доста спорове в социалните мрежи. Група хора се организират да присъстват на хиротонията /официалното обявяване и избор на новия епископ/ и да се опитат да провалят церемонията. Появиха се дори информации, че бъдещият епископ няма диплома за завършено висше богословско образование.

Пътърсихме архимандрит Дионисий за коментар. Той ни увери, че има диплома, а по-късно добави, че по никакъв начин не желае да коментира организирането на хора срещу хиротонията му. Отказа да коментира също и, дали Синодът ще предприеме някакви специални мерки, за да може изборът на новия епископ да не се превърне в скандал.

Дионисий е началник на два отдела в Светия Синод – „Културно-просветен” и „Богослужебен”. Припомняме, че той става монах в Казанлъшкия манастир. Пои-късно се връща в София. Става архимандрит и почти веднага след това - шеф на отдел.

Според Устава на БПЦ, обаче, само архиерей може да е началник на отдел в Светия Синод, така че изборът на Дионисий на такъв пост е неправомерно, според църковните правила, твърдят запознати с църковното право.

Архимандрит Дионисий участва активно и при провъзгласяването за архонт на Слави Бинев, който беше напълно неизвестен в църковните среди, до тогава. Именно от това време на архимандрита му остана прозвището „архонтмейкър“, което получи и другият участник в церемонията – старозагорски митрополит Галактион.

Дионисий се замеси и в икуменически проблем, като служи заедно с католически свещеник – Георги Елдъров.

Припомняме, че през лятото на 2014 г. патриарх Неофит предложи архимандрит Дионисий за главен секретар на Светия Синод. Най-висшият орган на Църквата ни обаче отказа. Основанието беше: "неприемливостта на личността на кандидата".

Това е вторият опит Дионисий да бъде отличен, но отново не всички владици са „За” тази хиротония. Против са гласували митрополитите Врачански Калиник, Сливенски Йоаникий, Старозагорски Галактион, Ловчански Гавриил и Неврокопски Серафим.

Това показва, че личността на бъдещия втори викарий на София не е консенсусна и изборът му за епископ ще бъде компромис.

За topnovini.bg

Eнергийният експерт Атанас Тасев определи "Южен поток" като минало


Снимка: cross.bg

"Определено губим от спирането на проекта „Южен поток“. Това е инфраструктурен проект. Ако беше минал през Северна България, около него щеше да се оживи икономиката. Въпреки, че е транзитен газопровод, там имаше определен ресурс за допълнителни количества газ. Затова беше много по-лесно да се направи отклонение от нея, отколкото да влезеш в началото на съществуващия газов пръстен и след това да създаваш инфраструктура“. Това заяви пред topnovini.bg енергийният експерт професор Атанас Тасев, който коментира загубите от спирането на „Южен поток“.
По думите му, наличието на магистралния тръбопровод щеше да помогне да се развие нова газова инфраструктура и на тази база да се появят нови предприятия и мощности.
Според Тасев, при самото изграждане на газопровода, това щеше да се отрази благоприятно на изпълнителите и подизпълнителите. По предварителна оценка, в наши подизпълнители са щели да останат около 1 млрд.лв.
Спирането на „Южен поток“ е едностранно волеизявление на президента на Русия. Във всички акционерни дружества, независимо от това, кой е собственик на капитала, държавата, или частен инвеститор, решенията по особено важни въпроси се вземат консенсусно, а няма никакво становище на всички участници“, заяви Тасев и допълни, че решенията на Владимир Путин не са случайни, защото той каза, че ще вземе Крим и го взе. По думите на експерта, спирането на проекта не е от българска страна, което ни дава допълнителна възможност, евентуално да отклоняваме всякакви искове за пропуснати ползи от участници, с които може би има подписани някакви предварителни договори.
Според Тасев, проектът не е бил спрян в България, защото не е имало строително разрешение. Сега вече има такова, но проектът е замразен, докато траят процедурите за проверка, дали спазваме изискванията за трети енергиен пакет.
На Путин не му издържаха нервите и той премести „големият шлем“ на територията на Турция. Имаме достатъчно основание да предположим, че това е краят на този проект, който ще минава през Турция“, отбеляза Атанас Тасев.

За topnovini.bg

събота, 29 ноември 2014 г.

ЗАДАВА СЕ НОВ „ПАРКЕТЕН” ЕПИСКОП


На път сме да се сдобием с нов епископ на БПЦ, това е настоящият архимандрит Дионисий, който се очаква да бъде хиротонисан за Стобийски епископ в края на декември.

Ако някоя от последните хиротонии бяха наричани „селски”, „провинциални”, или „тайни”, сега вече имаме нов вид хиротония за епископ – „паркетна”.

Нима Светият Синод мисли, че нашата памет е толкова къса, или пък тяхната памет така е окъсяла..!? Нито първото е вярно, а второто явно се е превърнало в правило.

Преди да опишем решението на Синода, нека дадем едно мнение на независим човек.

В София живееше един Ангелчо, известен в църковните среди. Той помагал на църквите и манастирите и всички го мислели за луд. Когато Ангелчо умира, Варненският и Великопреславски митрополит Йоан заявява, че въпросният Ангелчо редовно се е изповядвал, но тайно. Той е бил православен юродстващ, или юродив – хора, които са видимо луди, но на практика са силно вярващи и въобще не са си изгубили разсъдъка.

Та въпросният Ангелчо веднъж се намъкнал в кабинета на бъдещия Дионисий Стобийски и видял, че на бюрото му нямало дори лист хартия. Тогава той го посъветвал да сложи поне лист хартия пред себе си и една писалка, че като не върши нищо, поне да симулира, че работи.

Дионисий е началник на два отдела в Светия Синод – „Културно-просветен” и „Богослужебен”. Като такъв той има задължение да се грижи за въвеждането на вероучението като учебен предмет, но мнението му така и не е публично известно. Отделът му сега печата само църковни календари, които са пълни с печатни грешки, които можем да оправдаем с грешки в самата печатница. Проблемът е, че има и откровено сгрешени неща в самия църквно-богослужебен типик в тези календари.

Припомняме, че Дионисий става монах в Казанлъшкия манастир. Връща се в София благодарение на вече покойната му баба Надка, която е помагала на бившия Нюйоркски митрополит Геласий, който изработваше архиерейски корони. Става архимандрит, благодарение на пректо-стареца си – митрополит Иларион Доростолски, който със сълзи на очи измолва от Синода офикията му.  Под мантия обаче го води епископ Борис Бачковски. Така впрочем Дионисий става и шеф на отдел, без да има конкурс по документи а чрез назначение „свише”…!

Според Устава на БПЦ, само архиерей може да е началник на отдел в Светия Синод, но, оказва се, Дионисий е нещо повече и му е позволено да заема такава длъжност, което  неправомерно, според църковните правила.

Нека не забравяме и друго, именно Дионисий участва активно при архондисването на настоящия шеф на културната комисия в парламента – архонтът Слави Бинев, който беше напълно неизвестен в църковните среди, до тогава.

Православната ни църква не припозна архондисването като част от своята законна, канонична и морална деятелност. И сега за награда, един от най-дейните архонтмейкъри – Дионисий ще стане епископ…! Но не е само това. Той се замеси и в икуменическа история, като служи заедно с католически свещеник – Георги Елдъров.

До колкото разбрахме от наши източници в Синода, Митрополит Николай Пловдивски е предложил за епископска хиротония архимандрит Йаков Баткунски, който е бил готвен за игумен на Бачковската света обител.

Архимандрит Йаков дълги години е ефимерий на Баткунския манастир. Той не се бута и не настоява за титли. Години по-късно става архимандрит и вече игумен на манастира, в който служи. Именно заради това, че не е нахален и не се натиска за титли, митрополит Николай го предлага за епископска хиротония, но Синодът отказва.

Отказва междувпрочем, точно така, както отказва да направи главен секретар на Синода същия Дионисий, още през лятото на 2014 г. Основанието - "неприемливостта на личността на кандидата" 

Сега отново не всички митрополити са „За” тази хиротония. Против са гласували митрополитите Врачански Калиник, Сливенски Йоаникий, Старозагорски Галактион, Ловчански Гавриил, Неврокопски Серафим.

Тоест, Дионисий не е добре приет дори сред своите, какво да говорим за миряните и обществото.

Във форумите упорито се говори, че Дионисий дори няма диплома за завършено висше богословско образование. Потърсихме го за мнение и той отрече това да е вярно. Каквато и да е истината обаче, това определено не е „Достойн!” монах за епископ, а в същото време достойни свещенослужители като архимандрит Йаков Баткунски, например, отново е отхвърлен, забравен и натирен в „вдън гори тилилейски”, защото се пробутват отново „наши хора”, които просто имат шанса по цял ден сами да се дундуркат до предстоятеля на църквата ни. 

четвъртък, 27 ноември 2014 г.

„Гуда будет риба“ в Троянския "манастир" /хостел/...!



Затвориха трапезарията на Троянския манастир! Епископ Сионий Велички е освободил двете останали готвачки и те са преназначени за продавачки на „манастирска“ ракия, „манастирско“ вино и „манастирска“ туршия. Интересно, какви ще да са тези "манастирски" продукти, след като никой не гледа градина със зеленчуци в манастира, тогава, как туршията ще е манастирска...? Тук грозде също не вирее, твърдят местни. Но това не пречи ракията да е "манастирска"..., виното - също. Информацията е от хора от село Орешак, които са озадачени от последните действия в ставропигията.

Формалният повод за затварянето на манастирската трапезария е, че тя ще бъде ремонтирана. Това е правено и преди, разбира се, едва ли за няколкостотин години, когато е правен ремонт на трапезарията, тя е била напълно затваряна.

Проблемът идва от това, че храненето е съществена част от Богослужението, тоест, докато монасите се хранят, винаги заедно впрочем, те се хранят, за да живеят, колкото да поддържат жизнени функции, а не живеят, за да се хранят. Докато тече този процес се четат поучителни слова и жития. Така освен тялото се храни и душата. Именно заради това на Атон например, трапезариите винаги се намират съвсем близо и обикновено – срещу църквата. Чете се молитва преди храна, чете се молитва и след храна. В Троянския манастир обаче, трапезарията се затваря. Дори и да приемем, че това е с цел ремонт, то в такива случаи преди е била използвана владишката трапезария, където отново цялото монашеско братство се храни заедно, докато приключи ремонтът на централната трапезария.

Интересно, как сега, когато няма да се организира хранене на братството в манастира, та...как ще се извършва Богослужението, от което, пак казваме, храненето е съставна и неразделна част...!?
Пости са, Рождественски пости и именно в това време, игуменът решава да прави ремонт...! Къде ще се храни братството, което впрочем го няма де. Братството на Троянския манастир се състои от игумена Сионий и архимандрит Василий. Последният обикаля страната и чужбина като таксидиот...! Иначе, местни хора разказват, че калугерите се хранят в ресторант „Горски кът“ в селото.

Пак припомняме...пости са...! Дали пък в ресторант „Горски кът“ е подходящо да се хранят калугери, още повече преди Рождество, пък и по принцип...!? сигурно там сервират постна сланина, постно свинско вретено или пък ракийката и винцето са благословени. Както се казва, при добро желание „гуда будет риба“...!

Предишните монаси, нали бяха перверзници, обаче можеха да се хранят заедно, а докато се случваше това, монах Василий им четеше жития, сега, докато Императора Велички се храни, а архимандрит Василий скитосва по широкия свят, в „Горски кът“ вероятно ще четат „Житие и страдание грешная „принцесная“...!!!

Изгониха монасите от истинското братство на Троянския манастир, защото не били добри монаси. Явно тези, които изядоха стадото на манастира, че опукаха и едно теле отгоре, изпоиха се с истинската манастирска ракия и вино, та капка не остана, явно това са по-добрите монаси.
Ами като няма да има трапезария, то за какво пък е да има и Богослужение.

Така и така има достатъчно хотелски стаи и килии, в които постоянно ще се „откриват“ „уникални“ ръкописи, броеници, свръхстари вощеници, тук-таме може и - ибрици...! Така и така скоро ще отвори врати и кръчмата „Гетстиманската градина“ почти под прозорците на някогашните килии, да вземем направо да турим един надпис над входа на Троянската света обител - „Пивница „Дамарче“ и да се свършва. Поне да сме наясно, че това е официален църковен хостел – тип гараджийския „Хотел „Цура“, с яка кръчма в него, защото именно на това замяза един от ставропигиалните ни манастири – на селски хоремаг.

Пък ако рече игуменът, все ще се намерят и танцьорки на пилон. Готвачките дето ги е освободил, за да продават „манастирски“ туршии и ракии, могат да бъдат преквалифицирани бързичко в „пилонки“. Да стоят два месеца на „Зелениковец“, на хляб и вода, ако оцелеят – готови са...!

Проф. Владимир Чуков: Мюсюлманите са озадачени от акцията в Пазарджик


Професор Владимир Чуков

Професор Владимир Чуков е арабист, университетски преподавател и учен в областта на политиката на Близкия изток и исляма. Автор е на редица книги и изследвания в тази област. Преподава в няколко български университети. Член е на няколко международни научни организации, сред които са European Association for Middle East Studies, Central Eurasian Society Studies и други. Издаван е в САЩ, Великобритания, Франция, Италия, Германия, Русия, Турция, Румъния и др. Проф. Чуков беше любезен да отговори пред novinite.bg на няколко актуални въпроса за исляма в България, предвид последните събития в Пазарджик и в други градове на страната.  

Професор Чуков, какво представлява салафитският ислям, който стана актуален покрай акцията на специализираните институции в Пазарджик и в още няколко града, до колко той е опасен за България?

Това е друг начин на молитвен процес, друга поведенческа матрица, бит, визия към живота. Като цяло салафизмът няма политическо изражение, но само до един определен етап. Той започва като поведение и поведенчески израз. Външният вид е специфичен, това са дългите бради, бурките. Това е част от обществото, която се самоизолира. Това е антисоциално и не е приемливо за общността на мюсюлманите и въобще за цялото общество.

Има ли опасност от изкуствена радикализация на ислямисти, след тази акция на силовите институции?

Някои от представителите на мюсюлманската общност реагираха. Няма официална позиция, но съм почти убеден, че едва ли тази акция на ДАНС се приема със задоволство, напротив, те казват, че не е имало нужда от такива действия. Те считат, че не е имало основание и доводи.

Как според Вас този тип ислям намира почва сред ромите, при положение, че говорим, че те са традиционно християни, а не мюсюлмани?

Тук можем да поспорим. Ако погледнете статистиката, малко по-малко от половината от ромите са именно мюсюлмани. Това е една общност, която лесно променя вероизповеданието си. През 90-те години исляма широко навлезе в ромската ни общност. Тогава те бяха най-силно маргинализирани. Не казвам, че сега са в по-добро състояние, но като цяло салафизмът навлезе тогава, когато държавата се оттегли и когато имаше рецесия. Именно ромите се оказаха много силно уязвими от всякакви проповедници.

Това само български феномен ли е, или го наблюдаваме и в други балкански държави?

Това е процес, който наблюдавахме много по-силно в съседните балкански държави – Македония, Косово, Албания. В Албания също имаше режим, който отхвърляше религията като цяло. В Босна нещата бяха идентични. Това е специфичен процес, характерен за целите Балкани. При нас това се случи в относително по-ниска степен. Оказа се, че ромската общност е най-уязвима, дотолкова, доколкото е най-силно социално и икономически маргинализирана.

Как се става така, че една джамия се оказва на практика независима от мюфтийството и не е ли опасно това, защото не може да се упражнява контрол върху дейностите там?

Това е въпрос към Главно мюфтийство и те трябва да знаят, кои са джамиите, които са под техен контрол и кои са тези, над които не могат да упражняват никакъв контрол. Те отговарят и за отношенията с имамите. Трябва обаче да кажа, че не би следвало да има религиозни домове, които да са извън юрисдикцията на Главно мюфтийство. Така се получава един луфт. Поне така е в ислямските държави, в Турция, Саудитска Арабия. В Саудитска Арабия, например, един имам не може да излезе на трибуната и да поизнася петъчната си реч, ако няма идентификационна карта от Министерството на религиозните дела. Същото е и в Египет, както и в Алжир.

Кой трябва да регулира това?

Точно държавата е тази, която трябва да регулира тези взаимоотношения.

Виждате ли някаква опасност сред бежанците у нас, могат ли там да се появят опасни радикалисти?

Преди около няколко месеца бяха експулсирани 12 лица, които имаха статут в България. Те бяха разпознати като хора, които са били членове на ислямистки милиции в Сирия. Този факт сам по себе си говори, че очевидно има такава опасност и тук е много силна ролята на институциите, да контролират този процес, доколкото това е възможно.

Дирекция „Вероизповедания“-МС не е била информирана за акцията в Пазарджик


Емил Велинов

„Нямаме официална позиция, нямаме и доклад“, заяви пред novinite.bg директорът на Дирекция „Вероизповедания“ към Министерски съвет, Емил Велинов, по повод акцията на силови институции в Пазарджишкия ромски квартал и в други градове на страната.

„Не знаем, какво точно се е случило. Може би след 4 декември ще имаме вече  подробна информация, освен това, което излиза по медиите. На този етап не можем да излезем с официална информация“, каза още Велинов.

„Хората, които бяха обвинявани, че изповядват салафитското учение, разновидност на исляма, беше представено като много ясен мотив в последното решение на съда“, припомни арабистът, проф. Владимир Чуков.

„Този тип изповядване на исляма е в разрез с традиционното  ислямско вероизповедание, който познават нашите мюсюлмани“, добави проф. Чуков.

Стана ясно, че не е редно една джамия да не бъде под официалната юрисдикция на ислямското вероизповедание, защото така трудно може да се оказва контрол върху дейностите, които се изпълняват в нея и специфичните ритуали.

За novinite.bg

вторник, 25 ноември 2014 г.

ИЗ ЕВРОПА – БЕЗ ДИПЛОМА И БЕЗ СРАМ…!


Напоследък сякаш като че ли отшумя скандалът с дипломата на църковната „Калинка”, Белоградчишкия епископ Поликарп. Скандалът гръмна преди няколко седмици, когато свещеници от Монтана повдигнаха въпроса, а протосингелът на Видинска епархия, архимандрит Антим взе отношение по темата пред нас. Проведе се извънредна и редовна сесия на епархийския съвет на Видин и ….НИЩО…, както обикновено, въпросът се остави да отлежи в саламурата на новинарски вакуум, докато вероятно новината брадяса. Ние обаче решихме да попитаме, какво се случва, един от защитниците на Белоградчишкия епископ, игуменът на Троянската света обител и бивш викарен епископ на Видин, Сионий.

„Разбира сe, че епископ Поликарп има диплома, това са просто спекулации. Зависи, кой я поиска, ако я иска патриархът ще му я занесе Поликарп, ако  я иска дядо Дометиан, ще я занесе, то не може всеки от улицата да иска нещо. Има си все пак ниво. Още когато се е взело решение за неговото ръкоположение, дипломата е била представена пред Светия Синод на патриарха, така че това е поредният опит за спекулация”, заяви игуменът на Троянския манастир, Велички епископ Сионий.

Нормално е да защитава събрата си Поликарп, само дето има някои неточности, които се набиват на очи както се казва, „като вол у чуждо сено”!

Няма задължителна част от така нареченото „наречение” за епископ, в която кандидатът да трябва да си покаже дипломата за завършено висше богословско образование. На „наречението” кандидатът е викан, за да се получи формалното му съгласие и след това Синодът взема решение, за което той само е осведомен.

Епископ Поликарп, според епископ Сионий, бил си показал дипломата пред патриарха, но КОГА, след като това не е задължителна част от цялата процедура по хиротонията му за епископ Белоградчишки…!?

Известно е, че според Устава на БПЦ, новохиротонисаният епископ е задължен да си плати тържествения обяд…! Интересно задължение, предвид липсата на други наистина необходими задължения на един нов епископ! Хубаво, задължават го да плати обяда, а не го задължават да си покаже дипломата! Що за Устав, що за правила..! Нима яденето и пиенето е по-важно от моралните задължения и образователния ценз на един духовен пастир….!? Явно за някои е именно така, за съжаление….!

Архимандрит Антим сподели пред нас, че се е потвърдило положението, че той остава отговорник за административно-стопанската дейност на Видинска епархия. Той ще отговаря и за имотите и ще ръководи проектите по европейските програми.

„Поликарп си остава само по богослужебната дейност. Поставихме искане пред него самия да си покаже дипломата. Още не ни я е представил, защото е в чужбина”, заяви архимандрит Антим. На въпрос, ако не представи диплома за завършено висше богословско образование, какво следва от това, протосингелът заяви, че тогава Светият Синод ще му решава съдбата, а той пък ще бъде сезиран от епархийския съвет на Видин.

„Той е трябвало да си представи дипломата пред Синода, но не знам там какво въобще е представено. За да защити митрополията, епархийският съвет е изискал изрично дипломата на епископа, за да може и при нас да има такъв документ, за да се защитаваме от разни нападки”. Във Видин очакваме Поликарп да реагира след 2-ри декември, защото епископът е извън страната.

Без да коментираме думите на видинския протосингел повече от необходимото, ще кажем само, че вместо да си покаже дипломата и спорът да приключи буквално за няколко секунди, защото точно толкова отнема такъв акт, Поликарп Белоградчишки, видите ли, заминал в чужбина…! Публикува снимки, на които се вижда швейцарското знаме, вероятно е в Швейцария…!

Е, някак не просто е нахално, а нагло и безапелационно е да се разхождаш по чужбина, когато тук не е ясно, дали имаш моралното право да заемаш даден пост, защото просто едва ли имаш достатъчния образователен капацитет за това, но моралът е личностна категория, а на някои тя явно е ампутирана, или пък така са били създадени…!

„Достойн!”, ли е викарийят на Видин…!? Ами, ще разберем едва след 2-ри декември, ако все пак и тогава „похитителят на изчезналия кетап” благоволи да си го покаже,…като датата е ясна – 2-ри декември, ама годината не е уточнена…! ;-)