вторник, 27 март 2012 г.

Туроператори предлагат горещи оферти с нов „дизаин“ и по нов начин



Ексклузивни дестинации за „Лятото-2012“

България е сред предпочитаните и достъпни туристически маршрути за средния европеец и за руския пазар

Венцислав Жеков

Все повече българи се ориентират към луксозните и екзотични ваканции. Неотдавна българският пазар беше „атакуван“ и от третия по големина туроператор в Европа REWE Touristik и неговото представителство-DERTOUR България. Той работи с близо 90 български туроператорски агенции, чрез които предлага продуктите си. Сред най-актуалните дестинации са Малдивите, Тайланд, Доминикана, Мексико и Куба. Мавриций е най-хитовата дестинация за сватбени пътешествия и сватбени круизи, но може би най-интересната и атрактивна дестинация е Антарктика, сподели пред в. „Класа“ управителят на DERTOUR България-Иван Савов. Пътуванията до там се осъществяват основно през месеците ноември, декември и януари, когато е летният сезон. Пътува се от Ушуая-Аржентина и за 10-15 нощувки, цената тръгва от 3500 евро на човек. Само за 2011 г. над 14 хил. българи са се възползвали от предложенията на DERTOUR България.
На българския пазар се появи нова търсачка за туристически оферти-“Почивка.bg”. Порталът категоризира офертите според различни вкусове, като по-интересните са „романтика“ - оферти за двойки, екшън - оферти, в които се дава възможност за някакво по-силно изживяване, например езда, офроуд, гмуркане, стрелба. Обърнато е внимание и на по-новите и от по-висок сегмент форми на туризъм, като голф - оферти, които предлагат условия за игра на голф (близко игрище например), екзотични круизи и пътешествия до непознати и малко познати местности, „опознай България“ - оферти, които са в дестинации от културно-исторически, или природно-опознавателен интерес, „спокойствие“ - оферти на наистина спокойни места, в хотели извън населени места, сред природата, със зелени градини, красиви гледки, селски оферти, които включват елементи на селския туризъм и запознаване с бита и кухнята на местното население и оферти за възрастни с деца, които предлагат изгодни и добри условия за семейства с деца. По този начин се улесняват хората със специални изисквания, например хора в неравностойно положение и с домашни любимци. Категоризацията на една оферта отнема около 10 минути на модератор, но по този начин се спестяват стотици часове на потребителите. Първоначалната идея за единен портал с оферти идва от няколко приятели и произлиза от мисията да се направи изборът на място за почивка лесно и приятно занимание. Целият екип участва в развиването на търсачката със своите предложения. Всяка туристическа оферта от сайтовете за групово пазаруване се преглежда от маркетинг-екип на новия портал и се категоризира. Задава се дестинация от база данни, избират се типовете, към които принадлежи офертата(например ски, СПА, балнео, романтика, езда, екшън). Информация относно категоризацията на офертата се взема не само от страницата на офертата, но понякога и от сайта на хотела, който предлага пакета.
Специално за Великденските празници, порталът „Почивка.bg” предлага предимно оферти за чужбина, особено екскурзии в балканските страни. Летните оферти са за Турция и Гърция, но вече има няколко и за южното черноморие - Слънчев Бряг, Несебър, Созопол, Приморско.
Сайтовете за групово пазаруване станаха много популярни в България през последната година и голям брой туристически предложения вече се купуват чрез тях, но те са доста - над 50. Проблемът обаче е, че има доста такива сайтове (над 50), освен това в самите тях потребителят понякога трудно се ориентира и е необходимо да преглежда всички предложения, за да провери, дали има такова, което отговаря на конкретните му изисквания. Затова търсачката на „Почивка.bg“ комбинира туристическите предложения на всички сайтове и позволява филтрирането им по множество критерии - например дестинация, тип на почивката, звезди на хотела, цена, тип хранене, дати за които офертата е валидна. По този начин, ако например си търсите ски-почивка в 4 или 5-звезден СПА-хотел, може да отбележите тези изисквания в търсачката и тя ще покаже всички оферти, които отговарят на условията. Така спестявате много време и нерви, сравнявате подобните предложения, например по цена на човек на ден и обявена отстъпка. Това сподели специално за в. „Класа“ управителят на портала - Петър Димитров. Той подчерта, че търсачката позволява на хората да се абонират по е-мейл и да получават новите оферти за определено от тях търсене - например всяка новоизлязла балнео-оферта в дестинация Велинград.

България и Гърция вече са в остра конкуренция с Кипър за руския пазар

Гърция и България се превърнаха в едни от най-търсените дестинации за лятна почивка на руснаци. Това заяви неотдавна за „РИА Новости“ Александър Туголуков- управляващ директор на компанията „Библио Глобус", по време на международното туристическо изложение MITT-2012. Около един милион са туристите от Германия, които са изгубили интерес към Гърция през настоящата година. Освободените места трябва да се запълнят и те се предлагат на руски туристи, на изключително изгодни цени. По думите на Туголуков, през 2012 г. Гърция успешно ще конкурира традиционни летни дестинации за руския пазар като Турция и Испания. Според него България предлага традиционно ниски цени, а цените на авиопревозвачите също са поносими. Туголуков отбеляза, че Кипър също много активно предлага отстъпки при ранно закупуване на пакети за почивки. До миналата година това не е било достъпно за руския пазар. За първи път тази система се развива през 2011 г. и хотелиерите масово започват да предлагат подобни услуги. Благодарение на големите отстъпки, ранното записване бележи ръст от 2,8 пъти за Кипър и за Гърция. Бурният ръст на ранните продажби показва, че руските туристи не обръщат внимание на неотдавнашните банкрути на туроператори и продължават да се доверяват на такива оферти.
През 2010 г. руските туристи в Гърция са били 25 хил., а през следващата година те достигат 80 хил. За настоящата година се очакват около 120-130 хил. Руският туристопоток на Кипър представлява 70 % от общия обем, който за 2011 г. съставлява 343 хил. туристи, подчерта Туголуков.

Българска търсачка предлага над 10 хил. хотели

„Почивка.bg“ беше създадена през 2006 година от Петър Димитров и Тодор Чернаев. Порталът включва над 10 000 хотела, семейни, апартаменти, къщи и туристически квартири в България. Преди шест години все още няма един пълен туристически портал с всички хотели в България и организаторите на търсачката решават да го направят. Наемат стажанти от университета в Бремен, Германия, които работят с тях два месеца. Сайтът се разраства бавно, но те постоянно го развиват, докато следват и работят на други места. Желанието е „Почивка.bg“ да бъде безплатен каталог, както за хотелите, така и за потребителите. Само така може да се постигне визията каталогът да има най-много хотели в България. Оказва се, че тази визия е била правилната, защото в момента порталът има над три пъти повече регистрирани хотели, къщи и апартаменти от конкурентите. Шест години след създаването на каталога авторите му твърдят, че са успели до голяма степен да постигнат целите си.

понеделник, 26 март 2012 г.

ЕДНА ЛИЧНА ИСТОРИЯ ЗА ЕДНА БЕЗЛИЧНА СИТУАЦИЯ




В църквата има канони, това са моралните правила, които всеки от нас трябва да спазва. Преди няколко години присъствах на освещаването на новия параклис „Св. Мина“ в двора на Софийската Св. Митрополия. Един висш български архиерей чакаше отвън, докато започне церемонията. До него стоеше едно бившо висше партийно величие от някогашната вездесъща БКП. Внезапно двамата започнаха да си говорят, сякаш се познаваха отдавна и тъй като бях съвсем наблизо до тях, без да се напрягам, можех да чуя разговора им. Те се поздравиха: „Здравейте г-н....., как сте, добре дошли на освещаването....“, а въпросният г-н отговори: „Здравейте отче...., ами тука сме, ние униформените трябва да се поддържаме...!“. За нас миряните правилата и каноните са задължителни, но за някои висши архиери и свещенослужители, тези правила сякаш са само препоръчителни и те могат да ги заобикалят безпроблемно. Въпросният висш архиерей се засмя покорно и разбиращо на думите на бившия партиен функционер, изрази одобрението си с енергично кимане и това ме порази не толкова с откровената си апатия към тези именно канони, за които говорим, но с публичното безсрамие и самоопределяне към едно истинско антицърковно поведение. Няма обаче тук да говорим за морала на църковниците ни, нито за досиетата им, нито за „ролекс“-ите им, още по-малко пък за луксозните им автопаркове, одеждите от коприна, скъпите ръкавели и всичко останало, което очевидно няма място в бита на един монах, защото всеки един от висшите ни църковници е преди всичко монах-черноризец, безсребреник.
Като говорим за канона и моралните правила, които следва да спазваме, настоящият наратив има друг акцент. Историята е на пръв поглед простичка, обикновена в своето незначително ежедневие, но ако вникнем вътре в самото сърце на случката, нещата видимо и чувствително придобиват доста по-глобален отенък.
Една възрастна жена-Атанаска Иванова Шишкова от гр. Стражица, решава да подари нещо на иконата на Св. Николай в София. Тя живее в София от 13-годишна и винаги е била възпитавана в уважение към църквата и вярата. През целия си живот тя търси църквата, защото това е нещо като вторият й дом, какъвто дълги години няма в София. Атанаска отива в църквата, носеща името на светеца, до бившия централен кореком в столицата. Както винаги влиза смирена, забрадена, и се прекръства още на входа. Насочва се към иконата и понечва да постави на нея плетено от нея малко плетиво, което тя нарича „мильо“. Това е малка покривчица, която Атанаска иска да подари на иконата и на Светеца. Тя е определила това като лично „жертвоприношение“, защото иска да благодари на Св. Николай. Тя цени тези свои плетива, защото години наред придобива незначителни, но важни за нея, средства от продажбата им. Цени труда си, защото е придобила уменията от майка си и това някак я връща в годините, когато семейството й е било цяло, щастливо. Атанаска поставя плетката на иконата и до нея полага скромно букетче от здравец. Отново се прекръства и се премества в страни, за да продължи да се моли, а и за да не пречи на други, които искат да се поклонят пред иконата. Точно тогава чува изнервен груб глас зад гърба си. Той отеква в смирените й мисли не като камбанен звън, а като зловещ крясък. Клисарката на църквата обяснява с твърд и нетърпящ възражение тон, че "такива плетени неща" на тях не им трябват, имали много и няма за какво да ги носят в църквата и "да ги трупат по иконите". Атанаска е потресена от безцеремонността на служителката, но в същото време е и вбесена от грубата намеса в нейната лична „кореспонденция“ със Св. Николай, в която никой няма право да се меси, още повече толкова нагло и още по-малко пък човек от църквата, който пръв следва да уважава миряните, дошли да се помолят и да се смирят пред Бога.
Атанаска смутено обяснява на клисарката, че това е дар за иконата, а не лично за нея, но тя продължава да протестира, че носят в църквата излишни неща, които на нея не й трябват и само "задръстват иконите". Атанаска няма сили да продължи спора, тя е огорчена от безмерната нечовечност, с която се отнасят към нейната лична вяра, при това не къде да е, а в самия Божи храм. Сълзите й напират в очите, но тя ги подтиска и се оттегля, прекръства се набързо на изхода и напуска църквата „Св. Николай“ с натъжено и празно сърце. Вместо да изпита удовлетворение от случилото се общение с Бога и със Св. Николай, тя е огорчена и омерзена от една бездушна клисарка. Почувствала се е, сякаш е замърсила храма със своя дар за Светеца, вместо да изпита опиянение от досега до непреходното.
На улицата сълзите си пробиват път през търпението и излизат с пълна сила. Хора спират Атанаска и настоятелно я питат, защо плаче, какво й се е случило, но тя нито има сили да разкаже, нито вече има и желание да го направи. Тя е прогонена от храма от вулгарното безразличие на една служителка, която вероятно продължава да работи там и днес и приема работата си по-скоро като досадно задължение, а не като призвание, както би следвало да бъде.
Атанаска е моя баба. Тя вече не е между нас, почина на 10 ноември 2011 г., Бог да я прости, все още няма шест месеца от кончината й.
Дълго се колебах, как точно да опиша този случай-като есе, очерк, статия, разказ, или нещо друго. Не че не умея да го направя по всеки един от тези начини, но не знаех, кое би било най-подходящо и най-"журналистическо", в смисъл като снимка на реалността. Накрая реших да напиша това, пък каквото и да е то като жанр.
В църквата има правила и канони, които трябва да се спазват, защото църквата е институция, в която канонът е основа на общността, но освен канони, в църквата, струва ми се, трябва да има и търпение, добронамереност, умиление, трябва да има ЛЮБОВ, преди всичко ЛЮБОВ..., но, уви, понякога между "трябва" и "има", разликата е наистина главозамайващо огромна.

БЛАГОДАРЯ НА САЙТА dveri.bg, за проявеното разбиране и макар и с незначителни съкращения, те публикуваха статията по осъщество! Ето и линк - http://dveri.bg/%D0%95%D0%94%D0%9D%D0%90_%D0%9B%D0%98%D0%A7%D0%9D%D0%90_%D0%98%D0%A1%D0%A2%D0%9E%D0%A0%D0%98%D0%AF_%D0%97%D0%90_%D0%95%D0%94%D0%9D%D0%90_%D0%91%D0%95%D0%97%D0%9B%D0%98%D0%A7%D0%9D%D0%90_%D0%A1%D0%98%D0%A2%D0%A3%D0%90%D0%A6%D0%98%D0%AF.htm

неделя, 25 март 2012 г.

УЛИЦИТЕ "ЯНТРА" И "ЦАР ИВАН АСЕН ІІ"-1944 Г.-ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ ОТ БОМБАРДИРОВКИТЕ НАД СОФИЯ

УЛИЦИТЕ "ЯНТРА" И "ЦАР ИВАН АСЕН ІІ"-1944 Г.-ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ ОТ БОМБАРДИРОВКИТЕ НАД СОФИЯ

КОМПЛЕКС "ЯВОРОВ" ПРЕДИ ГОДИНИ

Колко струваше храната през 1895 г. у нас

Продукт/година/цена в лв.
1895
2012
Ябълки
0,27
1,50
Круши
0,25
2,00
Сливи
0,38
1,20
Орехи
0,24
3,50
Зеле
0,08
0,60
Вино (л)
0,46
6,00
Бира (л)
0,61
1,80
Сливова ракия (л)
1,33
14,00
Сол
0,18
0,48
Кафе
3,70
13,00
Захар
0,81
2,30
Мастика
0,90
7,50
Бензин
0,33
2,48
Дърва за огрев (куб. м)
5,02
52,72
Телешко
0,51
14,00
Агнешко
0,60
13,50
Свинско
0,75
8,00
Сланина
0,93
4,50
Шаран
1,02
6,00
Мляко (л)
0,28
1,80
Масло
2,00
11,00
Сирене
0,78
8,00
Кашкавал
1,44
13,50
Яйца (бр.)
0,03
0,27
Жито
0,11
0,55
Ръж
0,08
0,30
Ечемик
0,09
0,40
Царевица
0,10
0,36
Ориз
0,49
2,80
Боб
0,24
3,50
Леща
0,20
2,90
Картофи
0,13
0,90
Брашно
0,15
1,00
Бял хляб
0,20
1,45
Черен хляб
0,15
1,30
Крава (бр.)
50,94
1000,00
Овца (бр.)
8,06
120,00
Свиня (бр.)
38,96
420,00
Гъска (бр.)
1,36
30,00
Патица (бр.)
0,71
20,00
Кокошка (бр.)
0,64
6,00

Как са живели българите в Османската империя?




Ново изследване за демографската политика на Османската империя с автор професорът по историческа демография в БАН Щелиан Щерионов.

През 19-ти век Османската империя подобрява условията на живот по българските земи - глад не е имало, смъртността намалява. Нещо повече: българските земи са били една от икономически най-развитите области на империята.
Това сочи ново изследване за демографската политика на Османската империя, чийто автор е професорът по историческа демография в БАН Щелиан Щерионов, разказва "Дойче веле".
През 19-ти век управниците на Османската империя, които търсят ноу-хау в Европа, откриват и демографската политика. Често тя е мудна, ненавременна и непоследователна. Общата цел е да се увеличи броят на поданиците на султана, твърди професор Щерионов.
Множество източници от османските архиви и от излизащите в Истанбул вестници потвърждават тезата му.
В изследването се цитират публикации на английски и френски пътешественици, посещавали империята през онези години, както и трудове на експерти по история на медицината в България.
Българско жито за Истанбул
Масовият глад, епидемиите от смъртоносни заразни болести и войните са бич за световното население през 18-ти и 19-ти век.
Класически пример дава Ирландия. Вследствие на заболяване по картофите, които са основен източник на прехрана на острова, между 1848 г. и 1851 г. над половината от ирландците измират от глад. Голяма част от оцелелите емигрират към Америка и Австралия.
Масовият глад тормози и други страни, например Руската империя, а в края на 18 век той е една от причините за Френската революция.
"В проучените източници за историята на Балканите и българските земи през 19 век няма нито едно свидетелство за повсеместен глад и гладна смърт сред населението. Единствените проблеми в тази сфера са свързани с лошото качество на храните и недохранването", казва професор Щерионов.
През десетилетията преди Освобождението българските земи са били една от икономически най-развитите области на империята. Нейната столица Истанбул се е изхранвала с българско жито, което било и един от основните експортни продукти във външната търговия на Османска Турция.
Историческата истина
Първата модерна за времето си болница в България е открита през 1837 г. в Шумен. Тя обслужва преди всичко турския военен гарнизон в града.
Постепенно се създават болници в пристанищните градове и административните центрове. По нареждане от Истанбул за противодействие на епидемиите от силно заразни болести, по българските земи се изграждат карантинни служби, особено по пристанищата, в големите градове и пограничните райони на империята.
До Освобождението са създадени 32 аптеки, на територията на днешна България функционират общо 15 болници, а в градовете практикуват между 120 и 150 дипломирани лекари.
"Това е историческата истина. Друг въпрос е доколко тя съответства на масовите представи на българите за Османската империя и нейното развитие. Но може би би трябвало да се променят именно тези представи", казва професор Щелиан Щерионов.
От публикуваните в изследването данни става ясно, че усилията на османските правителства дават конкретни положителни резултати. Сред тях е постепенното снижаване на смъртността по българските земи. Вероятно тя е по-ниска от аналогичните показатели за някои други страни като Русия например, където през 19-ти век средногодишната й стойност често достига и надминава 50 на 1000 души от населението - между шест и седем пъти над сегашните равнища в развитите държави.
Османската власт полага и усилия за увеличение на раждаемостта. Местните управи започват да преследват с цялата строгост на закона извършителите на детеубийства след раждане на дете от нежелан пол.
Правителството насърчава браковете, като законово ограничава размерите на даваните при християните зестри и на традиционния откуп, плащан от женихите-мюсюлмани. Двукратно е намалена и продължителността на непродуктивната за брачните раждания военна служба в империята.
"Пълненето" на българските земи
Интересна и често несъвпадаща с вкоренените представи за османския период в българската история е и миграционната политика на Високата порта. Тя също е насочена към увеличаване на населението по българските земи.
Много българи напускат селищата си след Руско-турската война през 1829 г. Заедно с това от северното Черноморие и Кавказ в империята се заселват прогонени от руснаците мюсюлмански народи.
Османските власти ги заселват в стратегически за отбраната на империята райони в Северна България. Но известните с разбойничеството си кавказци след като плячкосват, каквото има, се насочват към други български области.
Същевременно Османската империя се опитва да привлича и християни за икономическото развитие на българските земи. За целта Високата порта сключва спогодба с Австрия за заселване в днешните български земи на хора от Трансилвания, на които са предоставени и стимули за включване в икономическия живот на империята.

http://www.vesti.bg по материали от "Дойче веле"