понеделник, 16 април 2012 г.

Организират уникална туристическа регата по река Марица





С европейско финансиране

Последните майстори на каици са в най-голямото димитровградско село Ябълково

Венцислав Жеков

Туристическа регата с лодки, тип „каици“ ще се проведе по р. Марица в началото на май 2012 г. Организатори на проявата са община Димитровград, Историческият музей в града и Народно читалище "Култура". Те се надяват да привлекат интереса на туристи от цялата страна, както и от тях да се намерят ентусиасти, които да опитат уменията си в реката. Събитието е част от проект "Салджийството-от занаята до атракцията", който се финансира от Национален фонд "Култура". Общата стойност на проекта е 524 200 лв., като приноса на общината е в размер на 26 000 лв., останалата сума е безвъзмездно предоставена, поясни ръководителят на проекта Елена Георгиева. Събитието се реализира в резултат от подписан договор през август 2011 г. между община Димитровград и изпълнителния орган на Оперативна програма „Регионално развитие” към МРРБ, по проектно предложение: "Формула Марица Арт – Еко фестивал”, за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. Общата продължителност на проекта е 24 месеца.
Подготовката на самото културно събитие започна още през февруари тази година, когато в творчески депа, разположени в димитровградските квартали Черноконево, Мариино и Изток, и селата Ябълково и Райново започнаха да се събират материали, годни за рециклиране. В арт-работилници се изработват различни предмети от бита и областта на изкуството. В иновативното културно събитие се включиха и възпитаниците, и доброволците на Детски и младежки център, които подготвиха творческа лаборатория, посочи ръководителят на проекта. Направените произведения ще бъдат показани на специални стойки в деня на събитието, а на специалната сцена ще има дискотека и спектакъл озаглавен "Живот край реката".
Каикът обикновено е дълъг около 7 м. и широк около 90 см. Майсторите разказват, че направата на каици е част от поминъка на населението на Ябълково, някогашното село Раковски и квартал Черноконево. С тези съдове са превозвани хора и стоки чак до Одрин. Каици се изработват и от ябълковския дърводелец Недялко Делчев, който от години се занимава с този занаят. Той е създал множество от тези интересни лодки и дори вече не може да си спомни точният им брой. Няколко дни са необходими на Делчев да направи един каик, който безаварийно да бъде пуснат в реката. Каици се изработват и от друг ябълковски майстор-Сотир Георгиев. Според него, тези съоръжения се правят от чамов материал и технологията не е сложна, защото се е научил само като е наблюдавал работата на свой колега. Според него каика издържа тегло до 600 кг и в него могат да се качат 8 души. Още само няколко са майсторите на каици в най-голямото село на общината-Ябълково, но те са на преклонна възраст и вече не практикуват активно занаята. Оказва се, че тези уникални по рода си плавателни съдове се произвеждат само и единствено в този тракийски район.
Каикът се изработва само от чам, защото е най-издръжлив. Необходими за два, три дена, за да бъде направена една такава лодка, която да се пусне на вода. Каикът се използва за риболов, лов и за транспорт. Това разказа специално за „Класа“ ябълковският майстор на уникалните български канута-Руси Бонев. Приблизително 12 години може да се използва интензивно една такава лодка, но зависи от подръжката. Руси е научил традиционния занаят от своя дядо, а той е „прихванал“ от чичо си. От Димитровград надолу по течението на Марица, тези лодки се правят леко затворени отгоре, докато в Ябълково се правят леко разтворени. За риболов лодката трябва да е дълга, но тясна, за транспорт трябва да е по-широка. Каикът се управлява със сарък. Това трябва да е право дърво, което се обработва по специален начин. С него този тип лодка може да се управлява и в езеро, което вече е истинско изкуство, поясни за „Класа“ Атанас Колев от с. Ябълково. Според него, в реката „бабаитлъкът“ може да коства живот. Един ням каикчия от с. Сталево се е удавил преди години.
Руси Бонев уточни, че каици могат да се произвеждат и от метал, но те са по-тежки и по-рядко се правят. Днес такива уникални български канута все по-рядко могат да бъдат видени по поречието на Марица. За съжаление все по-трудно майсторите и каикчиите /водачите на каици/ могат да ги подържат, за да са в пълна изправност и да се използват по предназначение.
Районът на димитровградското село Ябълково е известен и с производството и използването на гемии и салове. На гемия дори Левски е преминавал реката. Саловете се използват за превоз на товари и пътници, а в гемиите са се събирали по две каруци и така са били прехвърляни от бряг до бряг. Каикът се управлява може би най-трудно. По думите на Руси Бонев, необходими са точно три опорни точки и това се постига със специфичното строителство на този тип плавателни съдове.
Атанас Колев и Руси Бонев са на едно мнение, че салджийството и каикчийството са традиционни занаяти за този район на Тракия. Според тях държавата и в частност общините Димитровград и Ябълково трябва да инициират кампания, с която да популяризират занаята. Това може да стане с организирането на такива туристически регати, които да се превърнат в традиционни и да активизират туристическия интерес. От това ще спечелят и местните хора, и общините, и туристическия бранш.
През март 2010 г. започна дейността си клуб „Млад изследовател” при Исторически музей-Димитровград по проект „Салджийството – от занаята до атракцията”. В него се включиха 24 доброволци  от Езикова гимназия „Д-р Иван Богоров”, които в продължение на 3 месеца проучваха  един от основните занаяти  в района на днешен Димитровград до края на ХІХ век – салджийството. Учениците успяха да се запознаят с част от архивните материали и научната литература, която се съхранява в музея. Младите изследователи посетиха село Ябълково, където със съдействието на читалищния секретар Славея Стефанова се срещнаха и разговаряха с жители на селото, които разказаха интересни факти, свързани със салджийството. Те се запознаха с технологията за изработка и начините на употреба на салове, каици и гемии, срещнаха се  с краеведи от  Ябълково и кв. „Черноконево”, събраха богат снимков  и документален материал. Техните проучвания ще бъдат публикувани в сборник, който ще бъде издаден в края на юни.
Плаването с каици е било практика до 60-те години на миналия век. С тези плавателни съдове са се пренасяли по вода добитък и каруци, сподели Светослав Вълков от клуб „Млад изследовател”. Според него, най-интересната част от проучването е била технологията по изработването на каиците.
Замисълът е да се използва река Марица като обща тема за творчески дейности, насочени към стимулиране на креативността, иновативното мислене и отговорното отношение и поведение към околната среда. Събитието около реката ще обедини традиция и съвременност, различни социални групи и пространства и ще доведе до появата на нови художествени продукти и нови форми на изкуството, в които е представена общата идея за местна идентичност. Това от своя страна ще се отрази благоприятно на туристическата атрактивност на региона, надяват се организаторите.
Предстоящото събитие излиза извън рамките на традиционните художествени и фестивални прояви. Ще бъде използван оригинален подход за включване на жителите на общината. Чрез използване на екоматериали и такива, годни за рециклиране, като се проектират и създават елементи и функционални произведения на пластичните изкуства за парково обзавеждане като част от градския дизайн. Такива са: пейки, маси, кошчета за събиране на отпадъци, декоративни скулптури. Изработват се също и плавателни средства и се прави художествено оформление на традиционните за този район каици.

Няма коментари: